Uzaktan Erişim (VPN) İşlemleri
24 Eylül 2020

Kurumsal bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı tüm sağlık tesisleri ve bağlı birimlerde yer alan sunucu ve bilgisayarlara kurum dışından erişim sağlanabilmesi için bağlanmak isteyen kurum veya firma personelleri tarafından PERSONEL GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ ve UZAKTAN ERİŞİM (VPN) TALEP FORMU usulüne uygun olarak doldurulup imzalandıktan sonra EBYS üzerinden veya normal resmi üst yazıyla belgelerin ıslak imzalı asıllarıyla birlikte Müdürlüğümüz Destek Hizmetleri Başkanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Birimine gönderilmesi gerekmektedir. İlgili formlarının doldurulması ve dikkat edilecek hususlarla ilgili detaylı bilgi GİZLİLİK SÖZLEŞMELERİ UYGULAMA PROSEDÜRÜ, UZAKTAN ERİŞİM PROSEDÜRÜ ve örnek formlar ile açıklanmıştır.
Başvuru sonrası bağlantı onayı verilen ve VPN hesabı oluşturulan kullanıcılara bağlantı bilgileri SMS ile gönderilecektir.
İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı tüm sağlık tesisleri ve bağlı birimlerde yer alan sunucu ve bilgisayarlara uzaktan bağlantılar sadece SSL VPN üzerinden sağlanacak olup bunun haricinde diğer uzaktan bağlantı programlarının kullanılmaması gerekmektedir.

 UZAKTAN ERİŞİM (VPN) HESABI AÇILMASI İÇİN GEREKLİ DOKÜMANLAR
pdficon.png
UZAKTAN ERİŞİM VPN TALEP FORMU
pdficon.png
PERSONEL GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ
 VPN İÇİN YARDIMCI DOKÜMANLAR 
pdficon.png
GİZLİLİK SÖZLEŞMELERİ UYGULAMA PROSEDÜRÜ
pdficon.png
UZAKTAN ERİŞİM PROSEDÜRÜ
pdficon.png
RESMİ BİLGİLENDİRME ÜST YAZISI
jpg.jpg
ÖRNEK VPN TALEP FORMU
jpg.jpg
ÖRNEK GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ-1
jpg.jpg
ÖRNEK GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ-2

FORTICLIENT SSL VPN KURULUM ve KULLANIMI


İl Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerine kurum dışından uzaktan erişim (VPN) ile bağlantılar FORTICLIENT uygulaması ile yapılacaktır.
Uzak bağlantılarda sadece UZAK MASAÜSTÜ (RDP) bağlantısına izin verilmektedir.
Uzak bağlantının sağlanabilmesi için öncelikle bilgisayara veya mobil cihaza (telefon-tablet) FORTICLIENT SSL VPN bağlantı programının indirilerek kurulması gereklidir.
FORTICLIENT programını bilgisayara indirmek için FORTINET kurumsal sitesine giriş yapılarak ilgili programın indirme linkine tıklanır (RESİM -1)

RESİM-1.png

FORTICLIENT programını mobil cihaza (telefon-tablet) indirmek için ise GOOGLE PLAY veya IOS MARKET üzerinden program bulunarak indirme sağlanır. (RESİM-2)

RESİM-2.png

İndirme işleminden sonra program kurulumu yapılır ve bağlantı için gerekli bilgiler girilir (RESİM-3)

RESİM-3.png

Burada sol menüde yer alan REMOTE ACCESS linkine tıklanarak bağlantı ayarları açılır. Ekranın sağ üst köşesindeki ayar ikonuna tıklanır ve yeni bir bağlantı oluşturmak için ADD NEW CONNECTION ekranı açılır. (RESİM-4)
Açılan ekranda VPN olarak SSL VPN seçilir.
Connection Name alanına bağlantı için bir isim yazılır. (Örneğin HASTANE)
Description alanına bağlantı için açıklama yazılabilir. (Zorunlu değil)
Remote Gateway alanına bağlantı IP ADRESİ yazılacaktır. 176.236.29.66
Customize port alanına bağlantı portu girilecektir. 10443
Client Certificate alanı NONE olarak boş bırakılacaktır.
Authentication alanında PROMPT ON LOGIN seçeneği işaretlenecektir.
Bu işlemlerin ardından SAVE butonuna basılarak işlem kaydedilmelidir.

RESİM-4.png
 
Bağlantı ayarları tamamlandıktan sonra UZAKTAN ERİŞİM için FORTICLIENT uygulamasına size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kurum yerel ağına bağlantı sağlayabilirsiniz. (RESİM-5)

RESİM-5.png

Bağlantı sağlandıktan sonra kurum içinde erişmek istediğiniz sunucu ya da bilgisayara UZAK  MASAÜSTÜ (RDP) yaparak bağlanabilirsiniz. (RESİM-6)
Uzak masaüstü için kurum içindeki bağlanacağınız bilgisayarın adını veya ip adresini ilgili yere girmeli ve kurum içinde bilgisayara bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre bilgilerine sahip olmalısınız.

RESİM-6.png

FORTICLIENT yazılım kurulumu, konfigürasyonu ve uzak masaüstü bağlantısı için teknik desteği çalıştığınız kurumun BİLGİ İŞLEM BİRİMİNDEN alabilirsiniz.