T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

2. Mobil Kanser Tarama Aracımız Hizmet Vermeye Başladı Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019

2. Mobil Kanser Tarama Aracımız Hizmet Vermeye Başladı


İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kendi imkanlarımızla hazırlanarak hizmet vermeye başlayan 2. Mobil Kanser Tarama Aracımızın tanıtım ve tarama etkinliğine katılarak kanser hastalığında erken teşhisin önemi ve ilimizde yürütülen tarama faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

İl Sağlık Müdürümüz, "Bilindiği üzere kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve ölümle sonuçlanma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle de halk sağlığı açısından önem arz eden bir hastalıktır. Vücudumuzda hali hazırda var olan kanser hücrelerinin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile gelişen kanser hastalığının; kişinin yaşam kalitesini azaltma, toplumda sosyal sorunlara neden olma ve ölümle sonuçlanma gibi birçok ağır sonuçları olmaktadır.

Bakanlığımız Ulusal Kanser Tarama Programında Meme Kanseri, Kolon Kanseri ve Serviks Kanseri (Rahim Ağzı) yer almaktadır. Program kapsamında toplumda kanser yükünü azaltmaya yönelik olarak kurumumuzda eğitim, danışmanlık, farkındalık oluşturma, hedef nüfusa yönelik olan toplum tabanlı kanser tarama çalışmaları yürütülmektedir.
Kanserde ne kadar erken teşhis konulursa, tedavi imkânı o oranda artmaktadır. Dolayısıyla sağlıklı kişilerin düzenli olarak muayene olması ve tarama yaptırması gerekmektedir. Taramalarda belli yaş gruplarımızın yaptırması gerekenler şu şekildedir:

40-69 Yaş Arası Kadınlar Meme Kanseri Taraması için 2 Yılda 1 Mamografi Çektirmeli
30-65 Yaş Arası Kadınlar Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Taraması İçin 5 Yılda 1 HPV-DNA Smear Testi Yaptırmalı
50-70 Yaş Arası Kadın ve Erkekler Bağırsak Kanseri İçin 2 Yılda 1 Taramalarını yaptırmalıdırlar. " dedi.

"İlimizde halk sağlığı hizmetleri kapsamında hizmet veren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri olarak Yörük Selim Mahallesi ve Elbistan İlçemizden sonra, Doğukent’de yeni açılan KETEM ile İlimizde hizmet veren KETEM sayısını 3’e çıkardık." diyen İl Sağlık Müdürümüz, kanser taramalarını vatandaşlarımızın yaşadıkları mahallelerde yapmak üzere 2019 yılı içerisinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla yapılan işbirliği neticesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen ve gerekli tıbbi donanımı İl Sağlık Müdürlüğümüzce tamamlanan MOBİL KANSER TARAMA TIRI hizmete girmiş olup ilimizin en ücra noktalarına kadar giderek vatandaşlarımıza ÜCRETSİZ kanser taramaları yapılmaktadır. Bu kapsamda geçtiğimiz dönemde il merkezi, Afşin ve Göksun ilçelerimizde görevlendirilen Mobil Kanser Tarama Aracımızla 2019 yılı içerisinde toplamda 3.258 vatandaşımıza Meme Kanseri, 2.154 vatandaşımıza Serviks Kanseri ve 832 vatandaşımıza Kolon Kanseri taramasını ikamet ettikleri bölgelerde yapmış bulunmaktayız.

İlimizde kanser tarama oranlarını geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 3-4 kat oranında artırmış bulunmaktayız. Meme kanseri tarama oranımızı %9’dan %28’e, serviks kanseri tarama oranımızı %16’dan %45’e ve kolon kanseri
taramalarımızı %4’ lerden %17 lere kadar çıkarmış durumdayız. Bugün ise Türkiye genelinde birçok ilimizde bulunmayan Mobil Kanser Tarama hizmetimize 2. Mobil Kanser Tarama Aracımızı ekleyerek Kahramanmaraş genelindeki kanser tarama oranlarımızı daha da yukarılara çıkarmak için hizmete almış bulunmaktayız. İkinci mobil kanser tarama aracımızı tamamen il sağlık müdürlüğümüzün kendi imkanlarıyla elimizdeki araç-gereçleri değerlendirmek suretiyle ve minimum bütçeyle hizmete sunduk. Yeni hizmete alınan Mobil Kanser Tarama Aracımızda Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri ile Kolon Kanseri tarama hizmeti verilecek olup her iki mobil aracımız yıl boyunca ilçe ilçe, mahalle mahalle dolaşarak vatandaşlarımıza ikamet ettikleri bölgelerde ÜCRETSİZ kanser tarama hizmeti vereceklerdir.

Kahramanmaraş halkımızdan ricamız bu taramalara katılmaları ve erken teşhis ile önlenebilir bir ölüm nedeni olan kanser hastalığıyla olan mücadelemizde bizlere destek olmalarıdır. Son olarak Erken Teşhis Hayat Kurtarır diyor, Ücretsiz KETEM taramalarına ilimiz genelinde 3 KETEM Merkezimize ve 2 Mobil Kanser Tarama Aracımıza tüm halkımızı davet ediyorum." dedi.

kansertarama (1).jpeg

kansertarama (2).jpeg

kansertarama (3).jpeg

kansertarama (4).jpeg

kansertarama (5).jpeg

kansertarama (6).jpeg

kansertarama (7).jpeg

kansertarama (8).jpeg


Paylaş