T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Başarıyla Sonlandı Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019

Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Başarıyla Sonlandı


Dünyada her yıl dört milyon bebek doğumdan sonraki ilk bir ay içinde hayatını kaybetmektedir. Bunların üç milyonu ilk haftada hayatını kaybetmektedir.

Yenidoğanlar daha büyük bebek ve çocuklardan farklı nedenlerle hayatlarını kaybetmektedir. Yenidoğan ölüm nedenleri içinde doğum asfiksisi, prematüre ve konjenital anomaliler ön plana çıkmaktadır. Doğum asfiksisi dünyada her yıl gerçekleşen dört milyon yenidoğan ölümünün % 23’ünü oluşturmaktadır. Asfiksiden ölümlerin önemi, bu ölümlerin önlenebilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Yenidoğana optimal yaklaşım kapsamında neonatal resüsitasyon temel konulardan birini oluşturmaktadır. Ülkemizde asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda İlimizde 25-27 Haziran 2019 tarihleri arasında NRP Uygulayıcı Eğitimi gerçekleşmiştir. Eğitime sağlık tesislerimizden 25 sağlık personeli katılmıştır.

Üç gün süren eğitime;  Kurs sorumlusu  Nesrin ÇOKAKLI,  Dr. Ülkü KARAKAYA,  Dr. İsmail KAHRAMAN, Sağ. Mem. M.Akif TERLİ, Doç. Dr. Sadık YURTTUTAN, Uz.Dr. Saime UYGUN, Ebe Mine BULUT eğitimci olarak katılmışlardır.

Eğitimin son gününde gerçekleşen törenle, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet YENER, Personel ve Destek Hizmetler Başkanı Mehmet YILMAZ,  Şube Müdürü Tahsin GÖKDAL ve eğitimciler tarafından katılımcılara sertifika takdim edilmiştir.  

nrp (1).jpeg
    
nrp (10).jpeg

nrp (11).jpeg

nrp (12).jpeg

nrp (13).jpeg

nrp (14).jpeg

nrp (15).jpeg

nrp (16).jpeg

nrp (17).jpeg

nrp (18).jpeg

nrp (19).jpeg

nrp (2).jpeg

nrp (20).jpeg

nrp (21).jpeg

nrp (22).jpeg

nrp (23).jpeg

nrp (24).jpeg

nrp (25).jpeg

nrp (26).jpeg

nrp (27).jpeg

nrp (28).jpeg

nrp (29).jpeg

nrp (3).jpeg

nrp (30).jpeg

nrp (4).jpeg

nrp (5).jpeg

nrp (6).jpeg

nrp (7).jpeg

nrp (8).jpeg

nrp (9).jpeg

Paylaş