T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

7 Adet Yeni Tam Donanımlı 112 Acil Yardım Ambulansı İlimize Hayırlı Olsun Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019

7 Adet Yeni Tam Donanımlı 112 Acil Yardım Ambulansı İlimize Hayırlı Olsun


Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize gönderilen 7 adet tam donanımlı 112 Acil Yardım Ambulansı İl Sağlık Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanlığı bahçesinde düzenlenen törenle 112 Acil Sağlık Hizmetleri Ekiplerine teslim edildi. Teslim töreninde konuşan İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ şunları söyledi:

"Bugün Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize gönderilen 7 adet tam donanımlı 112 Acil Yardım Ambulansını 112 Acil Sağlık Hizmetleri Ekiplerine teslim ediyoruz. Hiçbir zorlu şart hastaya ulaşmamıza engel olmamalı. İnsan hayatı mazeret kabul etmez. Bu nedenle her tür zeminde ve hava koşulunda yol alabilecek yeteneğe sahip 4x2 ambulanslarımızı İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesine katmış bulunmaktayız. Ayrıca 2019 yılı Şubat ayı içerisinde yine Bakanlığımızca ilimize tahsis edilen 4 adet tam donanımlı ambulansı ekiplerimize teslim etmiş olup aktif olarak hizmet vermektedirler. 2019 yılında Bakanlığımızca ilimize tahsis edilen yeni ambulans sayısı toplamda 11 olarak gerçekleşmiştir.

İlimizdeki 77 adet ambulansımızın 68’i kara ambulansı, 7’si kar paletli ambulans, 1’i Obez hasta ambulası ve 1’ide çok sedyeli hasta ambulansı olmak üzere tamamı faal durumdadır.

Bugün itibariyle Kahramanmaraş’ta toplam 694 personel, 77 adet ambulans ve 42 adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonuyla ilimizin her bölgesinde 7 gün 24 saat kesintisiz Acil Sağlık Hizmeti sunmaktayız. 2017 yılında 36 olan Acil Sağlık Hizmetleri İstasyon sayımıza 2018 yılında 5 tane daha yenisini ekleyerek 41’e 2019 yılı içerisinde 1 tane daha hizmete açarak toplamda 42’ye yükseltmiş durumdayız. Ayrıca Bakanlığımızdan açılış onayı alınan Onikişubat 12 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile Türkoğlu 3 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun bina, araç-gereç ve personel planlaması yapılmakta olup önümüzdeki dönemde hizmet vermeye başlayacaktır.

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarımıza yenilerini eklerken ayrıca mevcut hizmet binalarının yenilenmesi içinde çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde 6 adet 112 ASH İstasyonunun ihalesi Müdürlüğümüz döneminde yapılmış olup PAZARCIK NARLI 112 ASH İSTASYONU, Onikişubat Akçakoyunlu 112 ASH İstasyonu, Elbistan Kızılcaoba 112 ASH İstasyonu ve Göksun 112 ASH İstasyonu tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştır. ANDIRIN 112 ASH İSTASYONU ile ONİKİŞUBAT TEKİR 112 ASH İSTASYONUNUN yapımı tamamlanmış geçici kabul aşamasında olup en kısa sürede yeni binalarında hizmet sunmaya başlayacaktır.

2019 yılında ise ELBİSTAN ESENTEPE 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuzun yapım ihalesi yapılmış inşaat çalışmaları devam etmekte, Elbistan Taşburun 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ise ihale işlemleri başlatılmış olup kısa süre içerisinde inşaat çalışmalarına başlanarak tamamlanmasının ardından 2019 yılı içinde hizmete açılacaktır.

İlimizin çeşitli bölgelerine planlanan ve şu anda proje işlemleri tamamlanarak ihale aşamasında olan toplam 4 adet yeni Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuzun da tamamlanmasıyla Kahramanmaraş’ta 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda önemli bir mesafe alınacaktır. Ayrıca 2019 yılı yatırım programına teklif ettiğimiz 5 adet daha yeni Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz içinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Özet olarak hizmete açılan, açılma aşamasında olan, ihalesi yapılan, ihale aşamasında olan ve yatırım programına teklif edilen toplam 17 adet ASH istasyonumuzu ilimize kazandırmış olmaktayız.

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarımız için yapılan/yapılacak olan yeni hizmet binaları sayesinde 112 ekiplerimizi Aile Sağlığı Merkezi veya diğer müşterek kullanılan binalardan ayırarak müstakil bir binada erişimin daha kolay olduğu bölgelerde konumlandırmaktayız.

2018 yılı içerisinde ilimiz genelinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri olarak yaklaşık 100 bin vakaya müdahale etmiş bulunmaktayız. Vakalara kentsel bölgelerde ilk 10 dakika içerisinde ulaşma oranımız %98, kırsal bölgelerde ilk 30 dakikada ulaşma oranımız ise %90 bandındadır. Hizmete açacağımız yeni istasyonlar ve yeni hizmete giren 11 adet ambulansımız ve güçlü 112 personel kadromuz ile önümüzdeki dönemde vakalara erişim oranlarımızı daha da yukarıya çıkarmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca kar paletli ambulanslarımızla 2017 yılında 32, 2018 yılında 44, 2019 yılında ise 136 hastamıza zorlu kış şartlarında ulaşarak hastanelere nakilleri başarıyla sağlanmıştır.

Maalesef üzülerek belirtmek gerekirse 112 Acil Sağlık Hizmetlerine yapılan çağrıların neredeyse %60-70’i asılsız çağrılardan oluşmaktadır. Bu durum ise gerçek yardıma muhtaç vatandaşlarımıza erişimimizin önünde engel teşkil etmektedir. Değerli vatandaşlarımızdan bu konuda daha hassas davranmalarını ve sadece acil yardıma ihtiyaç duydukları anlarda 112 hattını aramalarını rica ediyoruz.

Ayrıca trafikte ambulanslarımıza yol vermenin de önemine değinmeden geçemeyeceğim. Hepinizin bildiği üzere acil vakalarda dakikaların hatta saniyelerin hayati önemi vardır. Trafikteki tüm sürücülerimiz ambulanslarımıza yol verme konusunda daha duyarlı olurlarsa belki bir insanın hayata tutunmasına katkı sunabilirler. Gerek 112 acil sağlık hattını aramada ve gerekse de trafikte ambulansa yol verme hususunda duyarlı davranan tüm vatandaşlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

112 Ambulans filosuna bugün yeni katılan 7 adet tam donanımlı ambulans ile Şubat ayı içerisinde filomuza kattığımız 4 adet ambulans olmak üzere toplamda 11 adet yeni ambulans ilimizde sunulan acil sağlık hizmetlerine önemli ölçüde katkı sunacak olup ambulansların ilimize tahsisinde emeği geçenlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum

İlimize hayırlı olsun." 
Paylaş